Działania projektowe pozwoliły młodym ludziom poznać jedną z najstarszych form obrazowania rzeczywistości, czyli jak działa fotografia analogowa.
Działania projektowe pozwoliły młodym ludziom poznać jedną z najstarszych form obrazowania rzeczywistości, czyli jak działa fotografia analogowa.
Operacja pt. „Poczuj światło”, dotyczyła fotografii otworkowej jako jednej z najstarszych form obrazowania rzeczywistości. Aparat zbudowany z pudełka po zapałkach, odrobiny taśmy izolacyjnej, kawałka blaszki aluminiowej z wywierconym otworkiem oraz migawki z kawałka kartonu. Takimi „urządzeniami” do tworzenia fotografii posługiwali się uczestnicy warsztatów fotografii otworkowej. Wiele osób uczestniczących w zajęciach nie wiedziała jak działa fotografia analogowa. Narzędzia może prymitywne, ale jakże odmiennie rejestrujące obraz od aparatu cyfrowego. Ograniczona ilość kratek na negatywie zmuszała fotografujących do staranniejszego doboru motywów. Nie można było robić zdjęć od tzw. ręki, ponieważ czasy naświetlania jednej klatki wahają się od kilkunastu sekund do kilkudziesięciu minut. Wymagało to więc cierpliwości. Nie było możliwości podejrzenia wykonanego zdjęcia. Można to było zrobić dopiero po wywołaniu negatywu i obróbce w ciemni. Fotografie uczestników warsztatów umieszczone zostały w publikacji „Ziemia Subkowska bez obiektywu”.
Kolejnym działaniem w ramach operacji był konkurs fotograficzny „Ziemia Subkowska w obiektywie”. W konkursie udział wzięły 24 osoby, które nadesłały około 193 fotografii. Ostatnim działaniem była organizacja wernisaży fotografii otworkowej i fotografii cyfrowej w Domu Kultury w Subkowach, ZKPiP w Małej Słońcy, Gimnazjum w Subkowach, Urzędzie Gminy w Subkowach i Szkole Podstawowej w Subkowach.