Działanie: Małe projekty
Beneficjent: Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie
Gmina beneficjenta: Gmina Morzeszczyn
Miejsce realizacji: Gmina Morzeszczyn
Czas realizacji: maj – lipiec 2012
Koszt całkowity: 25 315,09 zł
Wartość dofinansowania: 17 720,56 zł
Nabór: 2011 (jesień)
Projekt polegał na organizacji cyklu edukacyjnych imprez ukazujących życie wsi kociewskiej w średniowieczu: tradycji, zwyczajów, obrzędów panujących w tym okresie na naszych terenach – ukazać wieś kociewską pracującą, walczącą i bawiącą się.
Projekt polegał na organizacji cyklu edukacyjnych imprez ukazujących życie wsi kociewskiej w średniowieczu: tradycji, zwyczajów, obrzędów panujących w tym okresie na naszych terenach – ukazać wieś kociewską pracującą, walczącą i bawiącą się.
Działania w projekcie:
- „Żywe lekcje historii” – cztery godziny lekcyjne przeprowadzone w szkołach gminy Morzeszczyn: dla kl. I-III, IV-VI i Gimnazjum w Zespole Szkół w Morzeszczynie oraz dla kl. I-VI w Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi.
W czasie tych zajęć dzieci mogły w interaktywny sposób zapoznać się z życiem w średniowieczu, ubrać się w stroje z danej epoki, dotknąć narzędzi używanych w dawnych czasach a nawet wziąć udział w krótkich inscenizacjach historycznych. Tematy lekcji: „Rycerz i jego czasy”, „Zakony rycerskie i samarytańskie w średniowieczu i współcześnie”, „Zabawy średniowieczne” oraz „Zakony i wiek XVII”. - Turniej rycerski dla uczniów szkół podstawowych – interaktywny turniej, w trakcie którego dzieci zostały podzielone na drużyny rycerskie i brały aktywnie udział w zabawach i konkursach o charakterze edukacyjnym. Program takiego turnieju obejmował: utworzenie z dzieci chorągwi rycerskich, które będą ze sobą rywalizowały, otwarcie turnieju – wystrzał z hakownicy, złożenie przysięgi turniejowej, igrce rycerskie, konkurencje bojowe (rzut oszczepem, strzelanie z kuszy), nauka fechtunku mieczem na Machinie Komtura, zabawy średniowieczne (Mały John, kręcioł plebejski, walka na korbacze, nauka tańca dawnego).
- Inscenizacja historyczna „Życie wsi służebnej w średniowieczu na Kociewiu”
Program inscenizacji:- wystawa interaktywnych warsztatów rzemiosła średniowiecznego dla publiczności: warsztat kowalski i płatnerski, ceramiki, witrażowniczy, mincerski, rzeźby w kamieni
- wystawa straganów kupieckich: stragan bartników, ozdoby średniowieczne, sukna i stroje, produkty rolne i przetwory,
- prezentacja jadła i napitku średniowiecznego
- pokaz ubioru czyli mody średniowiecznej
- tańce, pląsy, swawole w wykonaniu dwórek księcia Sambora
- nauka tańca średniowiecznego dla publiczności
- igrce średniowieczne czyli zabawy o charakterze historycznym dla dzieci i dorosłych
- turniej kuszniczy o „Złoty Grot Księcia Sambora” dla publiczności
- spektakl „Koń przyjacielem Polaka”
- turniej rycerski bojowy o „Miecz Wójta”
- koncert zespołu muzyki dawnej
- spektakl historyczny „Proces o czary”
- zabawa taneczna dla wszystkich uczestników imprezy