Działanie: Małe projekty
Beneficjent: Diecezja Pelplińska
Gmina beneficjenta: Gmina Pelplin
Miejsce realizacji: Pelplin
Czas realizacji: wrzesień 2010
Koszt całkowity: 34 048,73 zł
Wartość dofinansowania: 23 800,00 zł
Nabór: 2009
Dzień Rycerski to impreza towarzysząca X Jarmarku Cysterskiego. Działania projektu ukierunkowane były na szeroką popularyzację zabytków Pelplina i Kociewia ze szczególnym uwzględnieniem cysterskiego dziedzictwa historyczno – kulturowego oraz podnoszenie atrakcyjności turystycznej miasta i regionu poprzez włączenie imprezy w kalendarz Pomorskiego Szlaku Cysterskiego.
W ramach realizacji projektu odbyły się imprezy:
- Biegi cysterskie ulicami Pelplina.
- Piknik „Cysterskie Złoto”, który promował tradycje gospodarcze związane z uprawą jabłoni w cysterskich sadach.
- Warsztaty historyczno – teatralne dla młodzieży: młodzież przygotowała inscenizacje kolejnych obrazów z życia pelplińskich cystersów, które składały się na spektakl historyczny z dziejów dawnego opactwa pelplińskiego przedstawiany w drugim dniu jarmarku – Dniu Cysterskim.
- Turniej sprawności rycerskiej o „Miecz Księcia Mestwina” prowadzony przez rycerzy Bractwa Zamku Gniewskiego. Niezależnie też odbywały się pokazowe turnieje rycerskie: bojowy i konny dla drużyn Bractw Rycerskich przybyłych z Polski północnej i środkowej oraz turnieje dla publiczności: łuczniczy i bojowy, prowadzone przez Bractwa Rycerskie pod kierownikiem Miecznika Zamku Golubskiego Jacentego Ordowskiego.
- Kulminacyjnym wydarzaniem Dnia Rycerskiego była inscenizacja bitwy średniowiecznej w wykonaniu drużyn przybyłych bractw rycerskich. Przedstawienie nawiązywało do historycznych wydarzeń wojny trzynastoletniej, podczas której bardzo ucierpiał klasztor pelpliński. Po tym goście Jarmarku wzięli udział w biesiadzie rycerskiej i plebejskiej. Jej oprawę stanowiły pokazy i zabawy rycerskie, dawne tańce i muzyka. Dzień Rycerski o północy zakończył pokaz sztucznych ogni ku czci króla Jana III Sobieskiego.