W ramach projektu grantowego „Pokochaj Kociewie – inwestycje” do finansowania wybrano cztery zadania.
- Pierwsze zadanie zrealizowało Stowarzyszenie Wesoła Stonoga z Pelplina. Tytuł zadania to: „Wesoła Stonoga na ścieżce czasu Pelplina – reaktywacja”. Zadanie jest kontynuacją projektu realizowanego w poprzedniej perspektywie finansowej i polegało na odnowieniu, nieco wyblakłych już, wtedy zamontowanych tablic informacyjnych na temat Pelplina wzdłuż ścieżki turystycznej. Zlecono opracowanie nowej szaty graficznej 8 tablic, zamontowano nowe tablice na istniejących nośnikach na edukacyjnej ścieżce historycznej na szlaku spacerowo-rowerowym oraz zakupiono i posadowiono 3 stojaki rowerowe z 11 miejscami na rowery w nowym miejscu pod szkołami (Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym oraz Zespołem Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie) i zarazem Biblioteką Miejską.
- Kolejne zadanie zrealizowało Kółko Rolnicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Śliwinach. Operacja pod tytułem „Stanica rowerowo – rekreacyjna w Śliwinach” i polegała na zakupie 'workout’, stojaka na rowery, stacji naprawczej, stołu do tenisa oraz gabloty z informacją turystyczną. Celem tego projektu było zwiększenie atrakcyjności części obszaru objętego LSR, przez które przebiegają szlaki rowerowe, poprzez stworzenie przyjaznej dla turystyki rowerowej infrastruktury – stanicy rowerowej na bazie dotychczasowej infrastruktury (plac rekreacyjny, szlaki rowerowe, wiata przystankowa gimbusa).
- Następne zadanie zrealizowała Ochotnicza Straż Pożarna ze Swarożyna. Tytuł zadania to „Strażacki hardcore”. Poniżej w kilku zdaniach grantobiorca opisuje swoje cele:
Celem zadania jest poprawa estetyki terenu przylegającego do świetlicy i remizy znajdujących się na terenie sołectwa Swarożyn oraz promowanie zdrowego, aktywnego, trybu życia wśród naszej społeczności, poprzez wprowadzenie nowych sportów CALISTENIKA oraz STREET WORKAUT. Chcemy stworzyć plac do STREET WORKAUTU poprzez zbudowanie miejsca do ćwiczeń w trybie otwartym. Uzyskanie środków finansowych pozwoli na zakup oraz montaż urządzeń atestowanych zgodnie z dyrektywami CE. Miejsce to będzie ogólno dostępne dla mieszkańców naszej Gminy. Street workaut ma na celu uzyskanie przez ćwiczącego wzmocnienia wydolności, a także wspomaga proces odchudzania i modelowania sylwetki. Nie wątpliwie wpłynie takie miejsce na propagowanie Kociewia jako miejsca przyjaznego dla osób aktywnie spadających czas. Położenie wsi Swarożyn między ważnymi szlakami komunikacyjnymi sprzyja częstym odwiedzinom osób z poza Kociewia a walory placu rekreacyjnego przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej wpływają na zainteresowanie spędzania wolnego czasu całymi rodzinami. Istotnym elementem będzie miejsce w którym można będzie zorganizować czas na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Zbudowanie miejsca do uprawiania CALISTENIKA oraz STREET WORKAUT da większe perspektywy do propagowania ziemi kociewskiej w śród innych obszarów północnej polski miejsce takie spowoduję zwiększenie ruchu ludności w celu utrzymania tężyzny fizycznej.
- Ostatnie zadanie grantowe realizuje Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego. Zadanie nosi tytuł „STANICA HUSARSKA – budowa punktu przystankowego dla jeźdźców konnych” (Budowa infrastruktury turystycznej w formie punktu przystankowego dla turystów konnych). Grantobiorca w następujący sposób opisuje swoje założenia:
W ramach operacji zamierzamy wybudować punkt przystankowy dla jeźdźców konnych , który składać się będzie z
12 ogrodzonych stanowisk dla koni
2 stołów oaz 4 ławek dla jeźdźców
Ogrodzonego terenu do siodłania koni, zabezpieczającego przed ucieczką zwierząt podczas postoju.
Ustawienie tablicy informacyjnej wraz z regulaminem punktu przystankowego.
Stowarzyszenie Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego nie prowadzi działalności gospodarczej, operacja ma charakter niekomercyjny. Zbudowana infrastruktura będzie ogólnodostępna, a korzystanie z niej będzie bezpłatne.
Punkt przystaniowy Stanica Husarska zlokalizowany będzie u podnóża Zamku Gniew, na łąkach nadwiślańskich. Utworzenie tego punktu przyczyni się do rozwoju turystyki konnej, na terenie LGD Wstęga Kociewia. Punkt przystaniowy będzie miejscem gdzie osoby podróżujące końmi, będą mogły się zatrzymać, zostawić konia w zamkniętym ogrodzeniu, i wówczas mogą odpocząć lub udać się na zwiedzanie zamku i miasta.
Punkt przystankowy będzie ogólnodostępny. Informacja o punkcie będzie dostępna na stronie miasta Gniew www.gniew.pl , w punkcie informacji turystycznej w Zamku Gniew, oraz stopniowo będzie upowszechniana w nowych przewodnikach turystycznych po regonie.
Operacja przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu poprzez wsparcie rozwoju produktów turystycznych związanych z turystyką konną. Na przykład wycieczek konnych na trasie Opalenie – Gniew – Opalenie.