Propozycje zmian w kryteriach wyboru operacji

W związku z otrzymanymi z DPROW Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zaleceniami Zarząd LGD "Wstęga Kociewia" rozważa dokonanie zmian w Kryteriach wyboru operacji, dotyczących celu "Rozwój sektora mikro i małych przedsiębiorstw".

Propozycja zmian została przygotowana przez Zespół Partycypacyjny na posiedzeniu w dniu 7.08.2019.

Zmiana polega na wprowadzeniu kryterium:  "Ilość utworzonych miejsc pracy" dla przedsięwzięć związanych z podejmowaniem działalności gospodarczej.

5. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy znów połączył dwa Regiony - WPIS GOŚCINNY

Tradycyjnie, w trzeci weekend lipca odbyła się impreza rowerowa, która po raz kolejny połączyła Kociewie z Powiślem. Wszystko to za sprawą mostu, który od ponad sześciu lat ułatwia przeprawę przez Wisłę w tym terenie. Impreza rowerowa to inicjatywa Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE wspierana organizacyjnie i finansowo przez Miasto Kwidzyn, Gminę Gniew oraz Powiat Tczewski.

Budujcie dom na skale! - WPIS GOŚCINNY

Budujcie dom na skale - To słowa, którymi zwracał się Jan Paweł II do zgromadzonych na górze pod Pelplinem w dniu 6 czerwca 1999 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz pobytu kard. Karola Wojtyły w roku 1968 w Piasecznie postanowiono utworzyć szlak turystyczno -pielgrzymkowy ze stacjami informacyjnymi przy kapliczkach przydrożnych na drodze z Pelplina do Piaseczna. Pielgrzymując tym szlakiem będzie można czytać fragmenty papieskiej homilii.

Rowerem przez Powiat Tczewski

26 maja br. odbędzie się Rowerowy Rajd Gwiaździsty, którego organizatorem jest Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, przy dofinansowaniu zadania ze środków Powiatu Tczewskiego. W tym roku rajd wyruszy z Opalenia, przejedzie przez wszystkie gminy powiatu i zakończy się w Tczewie. Będzie to około 60 km spędzonych w rowerowym siodełku.

Szkolenia dla wnioskodawców PROW 2014-2020

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do udziału w szkoleniach dla ogłoszonych naborów. Uczestnictwo w szkoleniach gwarantuje uzyskanie punktów przy ocenie złożonych wniosków. Szkolenia odbędą się w Restauracji Piaskowa w Tczewie.
szkolenie GRANTY - 24.05.19 godz. 10:00
szkolenie PODEJMOWANIE DZIAŁALNOŚCI - 27.05.19 godz. 8:30
szkolenie ROZWIJANIE DZIAŁALNOŚCI - 27.05.19 godz. 12:00

Kolejne nabory wniosków ogłoszone

Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia” ogłosiła nabory wniosków w ramach następujących zakresów:
- nabór 14/2019 - podejmowanie działalności gospodarczej
- nabór 15/2019 - rozwijanie działalności gospodarczej
- nabór 16/2019 - "Zaczyn" rozwijanie działalności gospodarczej
- nabór 17/2019 - "Zaczyn" podejmowanie działalności gospodarczej
Granty:
Nabór 3/2019/G - "Świetlice"
Nabór 4/2019/G - "Kociewie" - promocja
Nabór 5/2019/G - "Kociewie" - inwestycje

Wystawa "Kociewie - Ammersee" już otwarta!

Wernisaż wystawy fotograficznej „Kociewie – Ammersee: Tak różne a tak podobne” odbył się 27 kwietnia na zamku w Gniewie. Gości witali Bogdan Badziong prezes zarządu LGD Wstęga Kociewia i Kierownik biura Marek Modrzejewski. W uroczystości wzięli też udział mieszkańcy gminy Gniew na czele z burmistrzem Maciejem Czarneckim.
Fotografie, które od soboty oglądać można na zamku w Gniewie poświęcone są walorom przyrodniczym, gospodarczym i kulturowym regionu bawarskiej LGD Ammersee. Oglądać je można za darmo na dziedzińcu gniewskiej twierdzy do 11 maja. Wystawa powstała w ramach międzynarodowego projektu współpracy z niemieckim LAG Ammersee, LGD "Gminy Powiatu Świeckiego", LGD "Chata Kociewia" oraz LGD "Wstęga Kociewia".

Akcja KOCIEWIE! czyli letnie pomysły na spędzenie wolnego czasu…

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim imprezy plenerowe, festyny i koncerty… Gdzie warto się wybrać? W który weekend zarezerwować czas? Z pomocą przychodzi Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, która w ramach długoletniego projektu „akcja KOCIEWIE” zebrała najważniejsze wydarzenia z regionu. Kalendarz imprez rozpoczyna się wraz z weekendem majówkowym, a kończy jesienią, w październiku.

Zapraszamy na wernisaż wystawy!

W związku z realizacją międzynarodowego projektu współpracy Serdecznie zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy „Kociewie – Ammersee : Tak różne a tak podobne” poświęcony walorom przyrodniczym, gospodarczym i kulturowym regionu bawarskiej LGD Ammersee.
Wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę, tj. 27 kwietnia 2019 r. na Zamku w Gniewie, o godzinie 12:00.
Wystawę można obejrzeć bezpłatnie.
Zachęcamy do przybycia!

Zmiana Lokalnej Strategii Rozwoju - ważna ankieta

Zarząd LGD "Wstęga Kociewia" rozważa dokonanie zmian w Lokalnej Strategii Rozwoju dotyczących głównie celu "Rozwój sektora mikro i małych przedsiębiorstw" polegających na podniesieniu kwot dofinansowania dla operacji tworzących miejsca pracy.
Prosimy o wypełnienie Ankiety i jej odesłanie na adres Biura LGD.
Ankieta dla mieszkańców - podejmowanie działalności gospodarczej
Ankieta dla przedsiębiorców - rozwijanie działalności gospodarczej

Walne Zebranie Członków stowarzyszenia LGD "Wstęga Kociewia"

Dnia 8 kwietnia 2019 r. w poniedziałek o godzinie 12:00 w Restauracji "Piaskowa" w Tczewie, odbędzie się Walne Zebranie Członków stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Wstęga Kociewia".

Zebranie jest otwarte dla wszystkich mieszkańców, podmiotów gospodarczych i organizacji pozarządowych z obszaru 5 gmin: Gniew, Morzeszczyn, Pelplin, Subkowy i Tczew.

Odszedł Józef Turzyński

Z głębokim żalem iformujemy, że 9 marca zmarł Józef Turzyński – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, czyli wieloletniego Partnera LGD Wstęga Kociewia.

 

Wyrazy współczucia Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom składają Członkowie Zarządu oraz Pracownicy Biura LGD.

Spotkanie w sprawie projektu współpracy

W dniu 09.03.2019 (sobota) w Nowem w Hotelu Dowhań odbyły się konsultacje w sprawie międzynarodowego projektu współpracy, który będziemy realizowali wspólnie z LGD Chata Kociewia oraz LGD Gminy Powiatu Świeckiego. Do udziału w spotkaniu oddelegowany został Kierownik Biura LGD, Pan Marek Modrzejewski. W spotkaniu uczestniczył partner ze strony niemieckiej – LAG Ammersee. Omówione zostały szczegóły dotyczące działań każdego z partnerów umowy.

Maszerowali TROPEM WILCZYM śladami tczewskich harcerzy

Prawie sześćdziesięcioro młodych uczestników wzięło udział w miejskich marszach na orientację TROPEM WILCZYM, które zorganizowane zostały 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem Marszów była Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE we współpracy z Powiatem Tczewskim. Wsparcia udzieliła Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie.

Tropem Wilczym śladami tczewskich harcerzy...

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE postanowiła w tym roku przypomnieć o bohaterskich harcerzach, a w szczególności o Kazimierzu Piechowskim. Współorganizatorem imprezy jest Powiat Tczewski, a wsparcia udziela Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba.

Pierwsze umowy grantowe podpisane!

W dniu 17 stycznia 2019 r. Prezesi LGD podpisali pierwsze umowy z grantobiorcami na realizację projektów w ramach działania „Brama do cyfrowego świata”. Umowy zawarto ze Stowarzyszeniem Centrum Aktywnych Gniew na zadanie pt. "Robotyka i programowanie dla dzieci i młodzieży" oraz z Fundacją Obywatelską na zadanie pt. "Cyfrowo zaradni - cyfrowo bezpieczni".

Odbyły się spotkania bezpośrednie

W związku z nową kadencją samorządów lokalnych Kierownik Biura LGD Marek Modrzejewski gościł na sesjach Rad Gmin na obszarze działania LGD. Celem jego wystąpień było przybliżenie nowo wybranym radnym czym zajmuje się Wstęga Kociewia. Celem spotkań było również przekazanie informacji o stanie wdrażania LSR oraz przekazanie nowo wybranym radnym  podstawowych założeń LSR. Za pomocą prezentacji multimedialnej pt. „Stan realizacji Strategii” zobrazował działalność naszego Stowarzyszenia.

Samorząd- kolejna kadencja

19 listopada, na uroczystych sesjach ślubowanie złożyli  i objęli obowiązki nowowybrani radni oraz włodarze powiatu i gmin.

Z przyjemnością informujemy, że są pośród nich przedstawiciele organów LGD "Wstęga Kociewia":  Prezes Bogdan Badziong- został Członkiem Zarządu Powiatu, Członek Zarządu LGD Mirosław Murzydło ponownie został Wójtem Gminy Subkowy, Przewodniczący Rady Programowej LGD Piotr Laniecki ponownie został Wójtem Gminy Morzeszczyna, a Kierownik Biura LGD Marek Modrzejewski został wybrany Przewodniczącym Rady Powiatu Tczewskiego.

Powiatowa Gala Wolontariatu 2018

Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego ogłasza nabór nominacji osób, grup, instytucji i firm, które mogą poszczycić się wyjątkową i wybitną aktywnością społeczną. Nagrody w 5 kategoriach zostaną wręczone podczas X Powiatowej Gali Wolontariatu 4 grudnia 2018, której gospodarzem jest Gmina Gniew.

KOCIEWIE na największych targach turystycznych w kraju

Jesień w pełni, sezon urlopowy już się zakończył, a w piątek, 19 października, w Nadarzynie pod Warszawą, rozpoczęła się trzecia edycja międzynarodowych targów turystycznych World Travel Show. Impreza branżowa przyciągnęła tysiące pasjonatów podróży. Trzy strefy tematyczne oraz niesamowici goście m.in. Aleksander Doba, Nela Mała Reporterka czy Martyna Wojciechowska odwiedzili hale Ptak Warsaw Expo.

Z wizytą u Ornasów

12 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbyła się miła uroczystość. Po raz trzynasty, i ostatni, uczniowie pelplińskich szkół otrzymali nagrody-stypendia ufundowane przez Rodzinną Fundację Stypendialną Ornassów. W tym roku uczestnicy pisali na temat związany ze stuleciem niepodległości Polski. Wyróżniono i nagrodzono 4 osoby.

Nie zabrakło tam i naszej organizacji. Były Prezes Mariusz Śledź mówił o jednym z bohaterów walk o niepodległość Franciszku Czarneckim, a Kierownik Biura o działaniach LGD promujących historię obszaru.

Wiślana promocja

W dniu 14 sierpnia 2018 roku, po raz kolejny Kociewie promowało się w Toruniu podczas Święta Wisły. Stoisko na Bulwarze Filadelfijskim wspólnie przygotowały Lokalna Grupa Działania "Wstęga Kociewia" i Lokalna Organizacja Turystyczna "Kociewie".

Kociewski Gdańsk, z udziałem LGD

2 sierpnia, na Jarmarku św. Dominika obchodzone było Święto Kociewia. W Korowodzie Kociewskim, który był pierwszym elementem wydarzenia przeszło prawie 800 osób. Wszystkich poprowadziła Orkiestra Dęta z Pinczyna. Potem szli przedstawiciele prawie wszystkich gmin kociewskich, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, młodzież, zespoły artystyczne, przedstawiciele stowarzyszeń, domów kultury, domów pomocy społecznej, samorządowcy oraz wszyscy ci, którzy stawili się przy Zielonej Bramie tuż nad Motławą. Nie zabrakło też Lokalnej Grupy Działania "Wstęga Kociewia".

Weź udział w Święcie Kociewia podczas Jarmarku Św. Dominika!

Jarmark św. Dominika to największa plenerowa impreza handlowo-wystawiennicza w Europie odbywająca się w Gdańsku od kilku wieków. Od kilkunastu lat Kociewie ma w jej programie swój dzień. Początkowo jako Unikaty z Kociewia, od ubiegłego roku w łączności z Korowodem Kociewskim, a w tym roku już jako Święto Kociewia, które odbędzie się 2 sierpnia.

Ważne formularze RODO

Informujemy, iż w procesie weryfikacji wniosków o przyznanie pomocy, podpisywania umów o przyznanie pomocy oraz weryfikacji wniosków o płatność Samorząd Województwa będzie prosił wnioskodawców o dostarczenie niniejszych dokumentów ze strony internetowej LGD.

Odbyło się Walne Zebranie Członków LGD

15 czerwca 2018 roku w Tczewie odbyło się doroczne posiedzenie Walnego Zebrania Członków stowarzyszenia  LGD "Wstęga Kociewia". Jego podstawowym punktem było zapoznanie się ze sprawozdaniem finansowym i merytorycznym Zarządu z działalności w 2017 r.

Komisja Rewizyjna po przeprowadzeniu badania dokumentów i wysłuchaniu wyjaśnień Wiceprezesa i Kierownika Biura postanowiła zaakceptować sprawozdanie i wnioskowała o udzielenie absolutorium. Uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie.

Zbliża się Posiedzenie Rady Programowej LGD

Szanowni Państwo,

W związku z zakończeniem trzech naborów wniosków (Konkurs na Inwestycje gminne - wpłynęły 4 wnioski; oraz dwa konkursy grantowe - łącznie 6 wniosków grantowych); informujemy, iż posiedzenie Rady Programowej LGD „Wstęga Kociewia” odbędzie się w dniu 19.06.2018 r. (wtorek) o godzinie 9:00 w Restauracji "Piaskowa" w Tczewie, ul. Piaskowa.

Informacja pomocnicza przy wypełnianiu formularza informacji monitorującej z realizacji biznesplanu / Informacji po realizacji operacji (19.2 podejmowanie działalności gospodarczej)

W związku ze zmianą formularza umowy o przyznaniu pomocy na operacje w zakresie  podejmowania działalności gospodarczej w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dokonanymi na podstawie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uaktualniła Informację pomocniczą przy wypełnianiu formularza informacji monitorującej z realizacji biznesplanu / Informacji po realizacji operacji.

Odbył się Rajd Rowerowy do Małych Walichnów

W niedzielę 27 maja 2018 roku, po rocznej przerwie, odbył się Rowerowy Rajd Gwiaździsty, w którego organizację włączyła się LGD. Miłośnicy dwóch kółek startujący ze wszystkich gmin powiatu tczewskiego spotkali się w Szkole Podstawowej w Małych Walichnowach (gmina Pelplin). Na miejscu jak zwykle dla rowerzystów przygotowano piknik, którego punktem kulminacyjnym była Loteria Fantowa "Kociewie na rowerze". Wśród nagród ufundowaliśmy markowe akcesoria rowerowe, pakiety serwisowe, a główną nagrodą był rower marki CUBE o wartości 2000 zł.

Zapraszamy na rajd z nagrodami

W najbliższą niedzielę, tj. 27 maja, po rocznej przerwie, rusza Rowerowy Rajd Gwiaździsty. Miłośnicy dwóch kółek startujący ze wszystkich gmin powiatu tczewskiego spotkają się w Szkole Podstawowej w Małych Walichnowach (gmina Pelplin).

Na miejscu jak zwykle dla rowerzystów przygotowano piknik, którego punktem kulminacyjnym będzie Loteria Fantowa "Kociewie na rowerze". Wśród nagród są markowe akcesoria rowerowe, pakiety serwisowe, a główną nagrodą jest rower marki CUBE o wartości 2000 zł.

Odbyło się szkolenie z procedury grantowej

18.05.2018 r. w Tczewie odbyło się szkolenie dla potencjalnych beneficjentów w zakresie wypełniania dokumentacji grantowej. Tematem szkolenia było „Zarządzanie całościowym procesem projektów grantowych”. Omówiono proces tworzenia projektu grantowego, procedurę wyboru operacji a także rozliczenia całego zadania. W szkoleniu udział wzięli nie tylko potencjalni beneficjenci, ale również członkowie organów LGD.

Wzór formularza Informacji monitorującej wraz z instrukcją

Publikujemy otrzymany od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzór formularza: Informacji monitorującej z realizacji biznesplanu/ Informacji po realizacji operacji oraz informację pomocniczą przy wypełnianiu dokumentu dot. operacji w ramach podziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2014-2020.

Kociewie na gdańskich targach turystycznych

Kociewie na gdańskich targach turystycznych

To był pierwszy taki ciepły, wiosenny weekend. Wiele osób skorzystało z dobrej pogody i ruszyło na spacery, wycieczki, do ogrodów i na działki… Uruchomiono motocykle, sporo osób wsiadło na rowery czy ruszyło pieszo…  Prawdziwe tłumy pojawiły się w sobotę i niedzielę (7-8 kwietnia) w okolicach gdańskiej hali Amber Expo. Powodem był Free Time Festiwal.

Targi Turystyczne w Łodzi

W Łodzi odbyła się XXIV edycja targów turystycznych Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR. Na tak ważnym branżowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć stoiska promocyjnego Kociewia, które było reprezentowane przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE w łączności z Powiatem Tczewskim i Powiatem Świeckim, ze wsparciem Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Życzenia Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy naszym Partnerom, aby ten wyjątkowy czas był pełen wiary, nadziei i miłości, a spotkania w gronie najbliższych upływały w miłym, wiosennym nastroju.

Życzenia składają Członkowie Zarządu oraz Pracownicy Biura LGD.

LOT Kociewie zorganizował miejskie marsze na orientację Tropem Wilczym!

Ponad pięćdziesięciu uczestników wzięło udział w miejskich marszach na orientację TROPEM WILCZYM, które zorganizowane zostały 1 marca w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych. Zawody te miały uczcić pamięć o bohaterach z czasów walki o wolność i niepodległość. Organizatorem Marszów była Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE we współpracy z Powiatem Tczewskich i wsparciem Pomorskiego Przeoratu Orderu św. Stanisława, Fabryki Sztuk i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Odbyło się posiedzenie Zarządu LGD

W dniu 19.02.2018 odbyło się posiedzenie Zarządu LGD, podczas którego podjęto pięć uchwał zatwierdzających przyjęcie sprawozdań rocznych za 2017 r. a także zaakceptowano zmiany w dokumentach dotyczących wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego. Oprócz tego dyskutowano o sprawach organizacyjnych oraz o planowanych działaniach LGD w roku bieżącym – zapadła decyzja o włączeniu się w organizację, wraz ze Starostwem Tczewskim, Rajdu Rowerowego do Walichnów (planowanego na maj).

Odbył się warsztat refleksyjny

W dniu 25 stycznia br. w Hotelu nad Wisłą odbył się warsztat refleksyjny, podczas którego członkowie Zarządu, Rady Programowej, pracownicy biura oraz zaproszeni goście pochylili się nad bieżącym procesem wdrażania strategii i jego efektów oraz zmian w otoczeniu LSR. Warsztat ten, to efekt prowadzonej ewaluacji wewnętrznej strategii Stowarzyszenia,  która ma na celu cykliczne badanie rezultatów wdrażania LSR i funkcjonowania biura Stowarzyszenia. Jej wnioski przyczynią się do usprawniania tego mechanizmu, jak również podjęcia decyzji o ewentualnej zmianie kierunku działań.

Biuro nieczynne

 

W związku z organizacją

warsztatu refleksyjnego

w dniu 25 stycznia 2018 r. (czwartek)

Biuro LGD będzie nieczynne

w godzinach 11:00-15:30.

 

Przepraszamy za utrudnienia.

Zaproszenie na warsztat refleksyjny

Lokalna Grupa Działania "Wstęga Kociewia" ma przyjemność zaprosić

na  "Warsztat refleksyjny"

dotyczący efektywności procesu wdrażania

"Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalną dla obszaru gmin: Gniew, Morzeszczyn, Pelplin, Subkowy  i Tczew na lata 2014-2020".

 

Planowany program warsztatu

1.      Przywitanie gości i rozpoczęcie warsztatu

2.      Prezentacja stanu wdrażania strategii;

Rusza kurs animatorów świetlic

Ten rok na obszarze LGD  upłynie pod wpływem animacji . Wszystko to dzięki projektowi „Kurs Animacji społecznej 2.0”, którego realizację rozpoczyna Fundacja Pokolenia. Pomysł zrodził się w odpowiedzi na Lokalną Strategię Rozwoju i wynikającej z niej potrzeby ożywienia świetlic wiejskich. Do tak określonego celu chcemy dotrzeć poprzez kompleksowo zaplanowany program rozwojowy dla 16-stu animatorek i animatorów z obszaru objętego LSR.

Posiedzenie Rady Programowej

Posiedzenie Rady Programowej Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia” związane z oceną i wyborem operacji do dofinansowania dla naborów 9/2017, 10/2017, 11/2017 i 12/2017 odbędzie się w dniu 14 grudnia 2017 r. (czwartek) o godz. 9.00 w Internacie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, ul. Gdańska 17. 

Powiatowa Gala Wolontariatu

Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego ogłasza nabór nominacji osób, grup, instytucji i firm, które mogą poszczycić się wyjątkową i wybitną aktywnością społeczną. Nagrody w aż 6 kategoriach zostaną wręczone podczas IX Powiatowej Gali Wolontariatu 8 grudnia 2017, której gospodarzem jest Gmina Morzeszczyn.

Nowe nabory wniosków!

Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia” ogłosiła nabory wniosków w ramach następujących zakresów:
- nabór 9/2017 - rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej
- nabór 10/2017 - rozwijanie działalności gospodarczej
- nabór 11/2017 - podejmowanie działalności gospodarczej
- nabór 12/2017 - zwiększenie ilości i podniesienie jakości działań organizowanych na bazie ogólnodostępnej infrastruktury kulturalnej - cykle wydarzeń o charakterze kulturalnym, w tym związane z zachowaniem dziedzictwa i ochrony środowiska

Mechanizmy współpracy JST-NGO - bezpłatne spotkania na Pomorzu

W imieniu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Pokolenia zapraszamy na bezpłatne spotkania informacyjne, dotyczące finansowych mechanizmów współpracy samorządów, organizacji pozarządowych i aktywnych grup mieszkańców. Cykl wydarzeń objął swym patronatem Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Ważne! Nowe wzory wniosków od 16 października 2017

Informujemy, iż od 9 września 2017 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zmiana umowy przyznania pomocy - wydanie opinii o możliwość zmiany przez LGD

Informujemy Beneficjentów, którzy podpisali już umowy przyznania pomocy i planują jakąkolwiek zmianę w stosunku do założeń zawartych we wniosku i biznesplanie (zmiana terminu realizacji, złożenia wniosku o płatność, zmiana pozycji w kosztorysie itd.), że powinni złożyć w tej sprawie wniosek o aneks do umowy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz wystąpić z wnioskiem o wydanie opinii o możliwość zmiany umowy do LGD "Wstęga Kociewia".

Zmiany w Księdze wizualizacji znaku PROW 2014-2020

Od dnia 1 września 2017 r. obowiązuje zmieniona Księga wizualizacji znaku PROW 2014-2020 – opublikowana została na stronie MRiRW tutaj (plik „Zaktualizowana Księga..”). Zmiany w Księdze polegały na dostosowaniu jej zapisów do zmienionego rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 808/2014 oraz na doprecyzowaniu zapisów tak, aby wyeliminować rozbieżności interpretacyjne.

Wkład własny NGO ze środków publicznych

9 września 2017 r weszło w życie nowe Rozporządzenie MRiRW z dnia 10 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Ważny komunikat dla beneficjentów!

Przypominamy beneficjentom, którzy podpisali umowy o przyznaniu pomocy z Zarządem Województwa Pomorskiego, że w przypadku zmian w realizacji operacji, skutkujących podpisaniem aneksu do umowy (np. przesunięcie terminu złożenia wniosku o płatność) konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozytywnej opinii LGD "Wstęga Kociewia" w sprawie zmiany.

Promocja podczas dożynek

Podczas uroczystości dożynkowych Gminy Tczew, które w tym roku odbyły się 9 września br. w Dąbrówce Lokalna Grupa Działania "Wstęga Kociewia" informowała o możliwościach uzyskania wsparcia zarówno na podejmowanie i rozwijanie działaności gospodarczej, jak i na projekty społeczne.

Kierownik Biura przedstawiał podstawowe informacja o warukach uzyskania pomocy i planowanych terminach najbliższych naborów wniosków. Zainteresowani otrzymywali też bezpłatne egzemplarze Biuletynu LGD.

Kurs „Sprzedaż w organizacji pozarządowej – działalność odpłatna i gospodarcza”

Kurs „Sprzedaż w organizacji pozarządowej – działalność odpłatna i gospodarcza” jest bezpłatnym szkoleniem on-line przeznaczonym przede wszystkim dla tych przedsiębiorczych menedżerów i menedżerek, którzy podejmują ryzyko związane ze sprzedażą produktów lub usług i chcą dowiedzieć się więcej o praktycznych, prawnych i podatkowych aspektach sprzedaży produktów i usług.

Kociewie na Festiwalu Wisły w Toruniu

Przez dwa słoneczne dni (14-15 sierpnia) gościliśmy w Toruniu na Festiwalu Wisły, gdzie przygotowaliśmy wspólnie z Lokalną Grupą Działania "Chata Kociewia" i Lokalną Organizacją Turystyczną KOCIEWIE duże stoisko promocyjne Kociewia. W naszej pracy wspierali nas lokalni przetwórcy i ich produkty: Pasieka Szwałek, Radostowskie Rarytasy, markoweprzetwory.pl oraz sery ze Śliwin. W części stoiska można było zapoznać się z działalnością Grodziska Owidz oraz Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Zaproszenie do udziału w projekcie

Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia” serdecznie zaprasza do udziału w projekcie pn. "EkoLeader.pl LGD dla zrównoważonego rozwoju. Środowisko, klimat, ekoinnowacje w operacjach RLKS".

Celem projektu jest wsparcie realizatorów lokalnych strategii rozwoju LSR – zarówno członków Lokalnych Grup Działania, jak i beneficjentów operacji – w aktywnym i kompleksowym włączaniu aspektów ekologicznych i klimatycznych do realizowanych projektów rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność RLKS.

Ważne dla beneficjentów!

W związku z informacjami przekazywanymi z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o błędach w bazie EP (Ewidencja Producentów) w zakresie danych dot. beneficjentów zwracamy uwagę Beneficjentom poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”...

Konsultacje zmian w kryteriach wyboru operacji

W związku z prowadzonymi działaniami monitorującymi wdrażanie LSR oraz uwagami przekazywanymi przez członków Rady Programowej, zespół roboczy składających z pracowników Biura LGD i powołanego przez Zarząd LGD Zespołu Partycypacyjnego opracował projekt zmian kryteriów wyboru operacji. Kryteria służą Radzie LGD do oceny składanych projektów i ulokowaniu na liście do dofinansowania.

Wizyta studyjna za nami

W planach LGD, jako jedno z ważnych działań promocyjnych i edukacyjnych, zapisano wizytę studyjną. Tym razem tematem był inkubator przetwórstwa lokalnego produktów rolnych. Taką operację w najbliższym czasie będzie realizować gmina Pelplin. Dlatego wspólnie z tym samorządem jako cel wizyty obrano inkubator w Dwikozach, koło Sandomierza.

Obradowała Pomorska Sieć Leader

1.06.2017 r. w Bytowie odbyło się walne zebranie członków Związku Stowarzyszeń Pomorska Sieć Leader.
Podczas posiedzenia podjęto 3 uchwały w sprawie: Zatwierdzenie sprawozdania, bilansu i rachunku wyników za rok 2016, Udzielenia absolutorium Zarządowi za rok 2016 oraz wyboru nowego członka Komisji Rewizyjnej.

Spotkanie robocze z LAG Ammersee

Podczas wyjazdu roboczego do Bawarii w dniach 21-23 maja 2017 r. który odbył się w ramach realizacji projektu na przygotowanie międzynarodowego projektu współpracy "Promowanie lokalnych produktów, usług oraz lokalnej przedsiębiorczości w ramach współpracy" omówiono główne założenia dotyczące projektu współpracy polskich partnerów z partnerem niemieckim.

Konsultacje w sprawie dokumentacji projektów grantowych

LGD "Wstęga Kociewia" zaprasza organizacje pozarządowe zainteresowane pozyskaniem środków w ramach projektów grantowych o zgłoszenie zainteresowania udziałem w konsultacjach dotyczących wzoru Wniosku o przyznanie pomocy,  Umowy przyznania pomocy i Wniosku o płatność.

Zainteresowane podmioty prosimy o kontakt z Biurem LGD do dnia 22.03.2017.

tel.56 562 7143

email: lgd@wstega-kociewia.pl

Posiedzenie Rady Programowej

Posiedzenie Rady Programowej Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia” związane z oceną i wyborem operacji do dofinansowania dla naborów 5/2017, 6/2017 i 7/2017 odbędzie się w dniu 2 marca 2017 r. (czwartek) o godz. 9.30 w Restauracji „Piaskowa” w Tczewie, ul. Piaskowa 3. 

Portal Ogłoszeń ARiMR dla wnioskodawców/beneficjentów

W celu zapewnienia Wnioskodawcom/Beneficjentom PROW 2014-2020 możliwości wywiązania się z obowiązku wyboru oferty w trybie konkurencyjnym, ARiMR udostępni specjalny portal, na którym Wnioskodawcy/Beneficjenci działań/poddziałań/typów operacji oraz pomocy technicznej, realizowanych w ramach PROW 2014-2020, będą zobowiązani zamieszczać zapytania ofertowe na wykonanie robót budowlanych, usługi lub dostawę maszyn czy urządzeń niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju działalności.

Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis

Załącznik „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis” jest wymagany, gdy o wsparcie na realizację operacji ubiega się podmiot gospodarczy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dotyczy on zarówno wnioskodawców ubiegających się o wsparcie na rozwój istniejącej działalności, jak i wnioskodawców zakładających firmę.

Szkolenie dla beneficjentów

W związku z ogłoszonym naborem wniosków LGD "Wstęga Kociewia" organizuje szkolenie dla osób zainteresowanych złożeniem wniosku o przyznanie pomocy w zakresie podejmowanie działalności gospodarczej.
Szkolenie odbędzie się w dniu 27 stycznia (piątek) o godz. 9.00 w Urzędzie Gminy Tczew, ul Lecha 12.

Kolejne nabory wniosków ogłoszone

Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia” ogłosiła nabory wniosków w ramach następujących zakresów:
- nabór 5/2017 - rozwijanie działalności gospodarczej;
- nabór 6/2017 - podejmowanie działalności gospodarczej;
- nabór 7/2017 - tworzenie inkubatora przetwórstwa lokalnego produktów rolnych.

Więcej informacji w zakładce NABORY.

UWAGA! Aktualizacja instrukcji wypełniania wniosku

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła zaktualizowaną „Instrukcję wypełniania wniosku o przyznanie pomocy na operacje w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020”.

Kociewie spotkało się w Rulewie

To było pierwsze tego typu wydarzenie na terenie Powiatu Świeckiego. 24 października w rulewskim Pałacu Hanza, na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE oraz Powiatu Świeckiego spotkały się osoby związane z lokalną i regionalną turystyką, by wspólnie z innymi wyjątkowymi gośćmi podzielić się branżowymi doświadczeniami, wysłuchać prelekcji, podyskutować o problemach.

Informacja i promocja podczas dożynek

Podczas  uroczystośći dożynkowych w miejscowości Subkowy (3.09.2016 - sobota) i Swarożyn, gmina Tczew (11.09.2016 - niedziela) działał punkt informacyjny LGD "Wstęga Kociewia", w którym można było zapoznać się z aktualna ofertą naszego stowarzyszenia, związaną z wdrażaniem strategii rozwoju lokalnego.

Informacja o stoisku LGD była przekazywana przez konferansjerów prowadzacych imprezę.

Kierownik Biura informował osoby zainteresowane przede wszystkim podjęciem lub rozwinięciem działaności gospodarczej o podstawowych warunkach, wyskości i trybie udzielania wsparcia.

Formularze wniosków i inne dokumenty zmienione

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 sierpnia 2016 zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznania pomocy finansowej w  ramach poddziałania  "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego ROW 2014-2020 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokonała zmian formularzy wniosków o przyznanie pomocy, wniosków o płatność i  umów o przyznaniu pomocy.

 

Zaproszenie do punktu informacyjnego

Podczas  uroczystośći dożynkowych w miejscowości Subkowy (3.09.2016-sobota) i Swarożyn, gmina Tczew (11.09.2016-niedziela) działać będzie punkt informacyjny LGD "Wstega Kociewia", w którym bedzie mozna zapoznać się z aktualna ofertą naszego partnerstwa, związaną z wdrażanie strategii rozwoju lokalnego.

Zapraszamy przede wszystkim osboby zainteresowane ppzyskanim wsparcia w zakresie podejmowania i rozwijania działaności gospodarczej.

Nietypowa reklama

Dzięki uprzejmości firmy Przedsiębiorstwo Usług Sanitarnych z Kwidzyna, a w szczególności jego Prezesa Józefa Grycmana, nasza organizacja zyskała unikalną okazję do promowania swojej marki.
Od pewnego czasu na pojeździe, który obsługuje gminę Pelplin i Morzeszczyn, pojawiły się barwne tablice z logo i hasłem promocyjnym Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia”.

Spotkanie informacyjne w Pelplinie

W związku z rozpoczęciem wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność w dn. 16 sierpnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie LGD „Wstęga Kociewia” przeprowadziła spotkanie informacyjne przeznaczone dla pracowników urzędów oraz Urzędu Pracy w Tczewie.
Celem spotkania było przekazanie podstawowych informacji o trybie i zakresie przyznawania pomocy dla osób zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania na rozwijanie działalności gospodarczej. 

Szkolenie członków organów

29 czerwca 2016 r. w restauracji Piaskowa w Tczewie odbyło się szkolenie dla członków organów stowarzyszenia LGD "Wstęga Kociewia", którego celem było przygotowanie do stosowania nowych procedur wyboru operacji. Uczestniczyli w nim członkowie Zarządu, Rady Programowej oraz pracownicy Biura LGD.

Nowy Leader rozpoczęty!

10 czerwca br. w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie (gmina Gniew) odbyła się Konferencja Promocyjna zorganizowana przez stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Wstęga Kociewia". Jej celem było zaprezentowanie Strategii Rozwoju lokalnego dla obszaru gmin: Gniew, Morzeszczyn, Pelplin, Subkowy i Tczew na lata 2016-2023.

Nowy Leader startuje

W piątek 10.06.2016 o godz. 12.30 w Piasecznie (gmina Gniew) w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego odbędzie się Konferencja Promocyjna, której celem jest inauguracja wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność.

X Największa Lipa w Lipiej Górze

Sztandarowa impreza regionalna Gminy Morzeszczyn w tym roku realizowana w ramach projektu „KOCIEWIE NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA”. Już po raz dziesiąty spotkamy się w gościnnej gminie Morzeszczyn w cieniu uroczego pałacu w Lipiej Górze, aby 11 czerwca świętować jubileuszowy Przegląd Gadek i Skeczy Kociewskich pn. „Największa Lipa w Lipiej Górze”.

Walne Zebranie Członków stowarzyszenia LGD "Wstęga Kociewia" i inne atrakcje

10 czerwca 2016 r. (piątek)  o godz.12.00 w Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Piasecznie (gmina Gniew) odbędzie się Walne Zebranie członków stowarzyszenia  Lokalna Grupa Działania "Wstęga Kociewia".

W drugiej części spotkania odbędzie się Konferencja Promocyjna  Strategii Rozwoju Lokalnego  Kierowanego przez Społeczność na lata 2014-2020. Będzie też okolicznościowy odczyt na temat 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich oraz możliwość zwiedzenia Muzeum.

Podpisano umowę na kolejne lata

W dniu 23.05.2016 r. Zarząd stowarzyszenia LGD „Wstęga Kociewia” podpisał umową o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2014-2020. Oznacza to, że na obszar LGD „Wstęga Kociewia” przeznaczono 6 650 000 zł, z czego 3 325 000 zł przeznaczone będzie na podejmowanie i rozwój przedsiębiorczości oraz stworzenie inkubatora przetwórstwa lokalnego produktów rolnych.

Wizyta partnerów z Bawarii

19 maja 2016 na obszarze LGD przebywali przedstawiciele zaprzyjaźnionego LGD (LAG) z Amer See z Bawarii.
Goście zapoznali się projektami finansowanymi za pośrednictwem LGD Wstęga Kociewia na terenie gminy Pelplin: trasą pieszo-rowerową z katedry do Góry Papieskiej, łącznikiem sali kominkowej strojami, strojami... a także świetlicą wiejską w Pomyjach. Ponadto zwiedzili naszą bazylikę. W urzędzie Miasta i Gminy spotkali się z Burmistrzem P. Demskim, gdzie odbyła się bardzo interesująca dyskusja.

Środki na realizację Strategii Rozwoju Lokalnego przyznane

Komisja do spraw wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2014-2020 w dniu 27 kwietnia 2016 r. przyjęła listę ocenionych lokalnych strategii rozwoju, które złożone zostały w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Pomorskiego w dniu 6 października 2015 r. i spełniły warunki udziału w konkursie.

Od eksperymentu do narzędzia uniwersalnego

Weterani Leadera, czyli osoby i instytucje zaangażowane w powstanie i rozwój partnerstwa trójsektorowego jakim jest LGD Wstęga Kociewia, zapewne pamiętają, że w 2005 r Leader był  nowością. Jej podstawowym walorem było oddolne podejście do planowania i realizacji rozwoju lokalnego, a także równoprawne włączenie wszystkich 3 sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego w ten proces. Wówczas był to eksperyment. W mach pilotażu i opracowano i zrealizowano pierwsze strategie rozwoju.

PROW 2014-2020

30 grudnia 2015r, po kilku miesiącach prac i konsultacji w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego został złożony projekt Strategii rozwoju Lokalnego Kierowanego Przez Społeczność.
Obecnie dokument ten jest podlega ocenie ekspertów. W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące najważniejszych aktów prawnych, strategii oraz jej realizacji.

LSR opracowana!

30 grudnia 2015 r. zakończył się kolejny ważny etap w historii Lokalnej Grupy Działania Wstęga Kociewia- w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego została złożona dokumentacja konkursowa.
Jej najważniejszą częścią jest Strategia Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2014-2020 (LSR). Wraz z nią złożono Procedury wyboru operacji dla działań konkursowych i projektów grantowych, wraz z Kryteriami wyboru operacji, a także wiele innych dokumentów.